Trogirska cakavica inspirirala učenike drugih razreda
Autor: Tomislava Ečić, 5. 6. 2015.

Da je jednogodišnji projekt "Ca je covik!?" u potpunosti uspio, dokazali su to učenici 2.a i 2.b razreda naše škole koji su u dvorištu Muzeja grada Trogira, 3. lipnja,  uprizorili dvije trogirske legende „Marin Kiudis“ i „Bili Cvit“...

Za njih su ih  prilagodile učiteljice Jelena Plejić Senjanin i Mirjana Matić, a  baš poput starih Trogirana bili su odjeveni u izvorne nošnje koje su po njihovim mjerama šivale učenice obrtničko tehničke škole.
- Inspirirani kamenim kalama, vonjima i okusima dobre spize, pismon, pleson, trogirskon cakavicon, ukratko, bogatom kulturnom baštinom, vrlo se brzo rodila i svakodnevno rasla ideja projekta „Ca je covik!?". Želja nam je bila da svoje učenike upoznamo s gradom njihova djetinjstva kroz sva osjetila. Trogir zaista treba doživjeti vizualno, taktilno i auditivno da bi se shvatilo koliko je ljepote u njemu – kazala je učiteljica Jelena Plejić Senjanin, podsjetivši kako im nije preostalo ništa drugo nego da učenike povedu u avanturu upoznavanja grada. Učili smo o životu ljudi u Trogiru kroz stoljeća i važnosti njegovanja tradicije življenja koja se zadržala do danas i sve smo to uprizorili kroz ove dvije legende.

Uoči  predstava učenici su u humanitarne svrhe prodavali izvorne trogirske kolače koje su ispekle njihove mame i bake.
U programu su, uz nazočnost zamjenika gradonačelnika Radovana Slade-Šilovića koji je učenicima pomogao u naglašavanju i izgovaranju starih trogirskih izraza, sudjelovali i učenici Glazbene škole Josipa Hatzea – DO Trogir: Luka Ugrina, Duje Bonačić i Ivana Vučak.
Projekt "Ca je covik!?" ostvaren je uz pomoć Grada Trogira, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ, Srednje obrtničke škole Split, SSŠ Blaž Jurjev Trogiranin, Kulturno umjetničkog društva  „Kvadrilja“, Muzeja grada Trogira i Glazbene škole Josipa Hatzea – DO Trogir.

Učenici i njihove učiteljice pozivaju sve svoje sugrađane da 16. lipnja pogledaju  reprizu predstava na izvornoj trogirskoj cakavici.
Kažu, dođite i uvjerite se  kako je "Bili Cvit" pokušavao pomoći svom starom i bolesnom ocu te je li se Marija Jurjeva škapulala od teške kuge.

Izvor: http://www.trogirskiportal.hr/index.php?option=com_k2&view=item&id=2449&Itemid=680