"Pozitivna slika o sebi i školski (ne)uspjeh"
Autor: Virgil Jureškin, 16. 2. 2016.

"Pozitivna slika o sebi i školski (ne)uspjeh"

U petak 12.02.2016. naša pedagoginja Ana Princivali je u 5.e razredu održala radionicu "Pozitivna slika o sebi i školski (ne)uspjeh" sa ciljem da učenici postanu svjesni svojih kvaliteta, ali i kvaliteta drugih učenika što bitno utječe na stvaranje pozitivne slike o sebi. Učenici su sa zanimanjem sudjelovali u aktivnostima gdje su promišljali o sebi  i svojim osobinama te je svatko istaknuo kod sebe nešto pozitivno i dobro.

Pedagoginja nam je ispričala kako je pozitivna slika o sebi povezana s uspjehom u školi. Doživljaj uspjeha i  neuspjeha u tom razdoblju značajno utječe na to što će dijete misliti o sebi.  Upoznala nas je kako nažalost u našim razredima možemo sresti učenike s lošom slikom o sebi. Važno je da u takvim slučajevima i učenici i učitelj pokažu djeci da su i oni u nečemu dobri i jednako vrijedni kao i svi drugi.

Učenici su aktivno sudjelovali u raspravi Što je loše/dobro raditi kada dobijemo lošu ocjenu da bi potom u grupama, pisali svakom od učenika Vedre poruke – poruke potpore i lijepe misli koje su čitali, a potom lijepili na plakat… U svemu nam je pomagala i razrednica Ivana.

Neke od poruka su bile:

• Kada dobiješ lošu ocjenu nemoj se obeshrabriti. Sve se uvijek može ispraviti i ponoviti. Nemoj se opterećivati.
  • Moraš misliti pozitivno!!
  • Kada kamen udari o vodenu površinu, on samo uzburka njenu površinu, zatim propadne a voda se opet smiri. Ne dopusti da te udarci dokrajče!
  • Nastavi se truditi i reci sam sebi da ti to možeš!

Uslijedile su vrlo zanimljive dječje reakcije na priču „Priča o ocjenama“, a na kraju je pedagoginja podijelila učenicima savjete za bolje učenje i savjete protiv treme.

Tako smo kroz radionicu naučili kako osvijestiti ono pozitivno u nama, kako reagirati na neuspjeh i raditi na izgradnji pozitivne slike o sebi.